Nothing Compares

Yönetmen: Kathryn Ferguson / Tür: Belgesel, Müzik / Süre: 100' / Ülke: İrlanda, Kuzey İrlanda

Değerlendirme: 4 / 5.

“Pop yıldızı olmak aklımda yoktu, yalnızca çığlık atmak istiyordum” ifadesiyle kendi kariyerini ve şöhret yolculuğunu özetleyen Sinéad O’Connor hiç şüphesiz müzik tarihinin en ilgi çekici figürlerinden biri: Bir yıldız, bir önder. 1966’nın Aralık ayında dünyaya gelen, henüz yirmi bir yaşındayken yayınladığı çıkış albümü Lion and the Cobra (1987) ile türler ötesi bir başarıya imza atan O’Connor, en az hit şarkıları Nothing Compares 2 U ve Mandinka kadar politik duruşu ile de tanınıyor.

Kuzey İrlandalı yönetmen Kathryn Ferguson’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu Nothing Compares, tam da bahsetmiş olduğum bu politik duruştan hareketle, Sinéad O’Connor’ın yükseliş ve ‘çöküş’ hikayesini mercek altına alıyor. Ferguson, nevi şahsına münhasır sesinin yanı sıra dönemin konvansiyonlarına geliştirdiği karşıt duruşla da neredeyse bir anti-pop yıldızı olarak tanımlanabilecek O’Connor’ın çocukluğunda yaşadığı kilit olaylardan başlayarak; üzerinden önce sahne ışıklarının, sonra da eleştiri ve tepkilerin eksik olmadığı kariyer yolculuğunu anlatıyor.

İrlanda’nın Katolik Kilise’yle birlikte anılan yakın tarihinin, başta Sinéad O’Connor’ın çocukluğunu ve ailesiyle, özellikle de annesiyle, olan ilişkisini nasıl etkilediğini, sonra da kendi yaratıcı üretimini gerçekleştirmek isteyen bir kadının karşısında nasıl da bir duvar gibi boy gösterdiğini gözler önüne seriyor Ferguson. Müzisyenin yaşamını memleketi İrlanda ile özdeşleştirerek, her ikisinin de deneyimlediği var olma mücadelesini taşıyor ekrana. Hem O’Connor’ın hem de İrlanda’nın zaman içinde geçirdiği değişimi paralel olarak takip ediyor.

Kathryn Ferguson, Nothing Compares’de özellikle üç noktanın altını çiziyor O’Connor’ın bugüne kadar yaşadıklarından bahsederken. Lion and the Cobra albümüyle kariyer basamaklarını birer birer tırmandığı dönemi, 1990 yılında New Jersey’de vereceği konser öncesi ABD milli marşının çalınmasını reddetme kararını ve 1992 yılında konuk olduğu Saturday Night Live’da (SNL) “Gerçek düşmanla savaşın” diyerek dönemin Papa’sı II. Ioannes Paulus’un fotoğrafını yırttığı canlı yayın performansını, O’Connor’ın yaşamının üç dönüm noktası olarak kabul ediyor. Ancak belgesel, ismini her ne kadar O’Connor’ın en meşhur parçası Nothing Compares 2 U’dan alıyor olsa da filmin içinde şarkının kendisi yer almıyor, yalnızca video klibine dair bazı anekdotlar düşülüyor. Yönetmen film sona ererken, O’Connor’ın yorumladığı, zamanında Prince tarafından kaleme alınmış şarkıyı kullanma taleplerinin Prince’in mirasçıları tarafından reddedildiğini belirtiyor.

Masmavi gözleri ve aslında sadece ‘öyle istediği’ için kazıdığı saçlarıyla bugün bile zihnimizdeki imajını koruyan Sinéad O’Connor’ın hem müziğine hem de politik kimliğine adanmış bir saygı duruşu Nothing Compares. Bugün yaşamını Shuhada’ Sadaqat olarak devam eden O’Connor’a zamanında kendisi olmayı sürdürdüğü, zamanının ötesindeki eylemleriyle ve yöneltilen tepkilere karşı mücadelesiyle bugünkü pop yıldızlarının geliştirdiği aktivist duruşlarına da öncülük ettiği için yazılmış bir teşekkür mektubu aynı zamanda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Comments (

0

)

%d blogcu bunu beğendi: